Lo vzor 36

14. srpna 2006 v 20:35
Jak jsem psal o pevnostech a bunkrech, co už mám hotové, tak jsem zapomněl ukázat obrázky bunkrů vzor 36. Udělal jsem třístřílnový typ, aby těžké kulomety pokryly větší plochu. Pro tento bunkr je právě určen těžký kulomet 7/24, o kterém jsem psal, že ho mám hotový.
Pohled na bunkr vzor 36. V kampani, kterou ještě uvažuji, bude v jedné z misí hráč i velitelem tohoto objektu. Bude jednoduchý úkol, zastavit německou kolonu, která jede po silnici po bunkrem. Kolona bude zpěchoty, tak nemá šanci, ale dalším úkolem je stáhnout se na linii lehkého opevnění.
Interiér bunkru působí stísněně, ale myslím si, že bezpečně. Vás může ohrozit přímý zásah do střílny. U tohoto typu je to jednodušší než u vzor 37, ale zase máte větší zorné pole a místo lehkého kulometu těžký.

Je zřejmě neopodstatněná domněnka, že byl za vzor výstavby kulometných pevnůstek označovaných jako vzor 36, vzat nějaký typ lehkého kulometného objektu na Maginotově linii. Typ takovéto pevnůstky v podstatě odpovídá vedení boje v první světové války a jeho konstrukce pravděpodobně vycházela z představ vojenského velení o charakteru budoucí války na základě války minulé. Při pozičních bojích a při obraně by byl hlavní důraz kladen na polní opevnění, spojující několik takových odolnějších objektů, skrývajících nejúčinnější zbraň této války - těžký, vodou chlazený kulomet, schopný zastavit jakýkoliv útok nekrytých jednotek protivníka.
Objekty lehkého opevnění z roku 1936 jsou byly v dalších letech výstavby československého pohraničního opevnění zastíněny jen o rok mladšími, daleko dokonalejšími objekty vz. 37.
Taktické řešení a umístění:
Objekty LO vz. 36 byly umísťovány především na místa s možností dalekého výstřelu a s možností nerušeného pozorování. Jednotlivé pevnůstky, či jejich shluky rovněž chránily důležité křižovatky, mosty, či železniční tratě. Palby jejich zbraní nebyly většinou provázané, v lepším případě se protínaly daleko v předpolí a pro účinnou obranu muselo být využito polního opevnění, tyto kulometná stanoviště spojující a zesilující.
K určité změně došlo v některých případech v dalších dvou letech při pokračování výstavby. Mnohdy se podařilo skloubit stávající opevnění s novou linií objektů vz. 37 tak, že se jednotlivé koncepce vhodně doplňovaly. Pevnůstky z roku 1936 zde posilovaly většinou z vyvýšených postavení nedostatečný systém čelních paleb a pozorování a za to byly chráněny souvislou palebnou přehradou z nových řopíků. Podobná linie vznikla například v údolí Loděnického potoka (Kačáku) u Družce nedaleko Kladna či v oblasti Úterského potoka západně od Plzně.
V jiných případech - zejména na severní hranici, tvořila řídká linie objektů první postavení na okrajích lesa a vyvýšeninách před pásmem těžkého opevnění. Zde se nepočítalo s delší obranou a jednotky se měly po krátkém zadržovacím boji stáhnou na hlavní obrannou linii.
Posádky a zbraně:
Velikost osádek závisela na počtu kulometů v objektu a kolísala tedy od dvou do šesti mužů (střelec a pomocník ke každému kulometu). V místech, kde nebylo možno zajistit ubytování hotovostních posádek ve stávajících kasárnách, byly budovány takzvané chaty pro osádky LO.
Hlavní zbraní byl především těžký kulomet vz. 07/24, i když nebylo vyloučeno užití zbraně jiného typu. Jednalo se v podstatě o rekonstruovaný Rakousko-Uherský kulomet Schwarzlose, upravený pro standardní náboj Mauser. Umístění v objektech stálého opevnění snižovalo jeho nevýhody jako například vysokou hmotnost, a dávalo vyniknout přednostem, předně vysoké účinnosti palby. Především však těchto zbraní byl dostatek - v září 1938 jich bylo ve skladech československé armády 7 144 kusů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Drobný Josef Drobný | E-mail | Web | 22. března 2007 v 17:51 | Reagovat

Dobrý den,

jakožto provozovatele muzea lehkého opevnění vz. 36 mě moc zaujala tato stránka. Chystáme se objekt nabarvit kamufláží a rádi bychom předem na PC rozvrhli jeho rozložení a barvy a interaktivně ho měnili až bychom dosáhli potřebného konečného vzoru. Je možné Vás poprosit o Váš výkres a případně radu? Díky Josef Drobný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama