PZ. kpfw. III. Ausf. D

16. března 2011 v 12:41 | Petr Tlach |  Německá technika
Tak konečně, na světě je PZ.kpfw.III, sice verze D, ale přeci, ještě mám rozdělanou verzi B a z ní pak uvažuji vyjít při práci na verzi A, a C, tak uvidíme co vše stihnu, ještě uvažuji o verzi E, která se začala vyrábět až v prosinci 1938, ale asi bych to pak dal modu Zří 1939, protože jejich verze je spíše směs provedení E a J, pozná se to podle kol. To je to samé,
jako když měli verzi PZ.IV, která se začala vyrábět až po polském tažení. Mimo těchto novinek se pracuje i na některých vylepšeních původních věci či dochytávání chybiček.


Snad brzy se dostanu k dodělání nového modelu LT vz.34. Rodělaný je pořád Cromwell, tam stačí jen doděla UV mapování a textury, model Hetzera 1 série je taky rozdělaný. OA vz.27 a 30 jsou rozdělané modely, no prostě toho ještě bude požehnaně. Opel Blitz je taky rozdělaný, bez nějakého auta by nebyla sranda, hlavně je potřeba na přepravu mužstva, verze opravárenské, verze jako zásobování palivem, a tak dále, prostě standard pro hraní. Hlavně je potřeba nějaký náklaďák pro předělávku kampaně Resistance, představte si, místo Uralu zastavovat muniční Opel a místo T72 a BVP-1 tam by byly PZ.I. a PZ.II, aby to nebylo tak těžké a mohly se zlikvidovat pomocí průbojného střeliva. Ještě bych tam měl asi přihodit náklaďák s pěchotou a s kulometem na korbě, protiútok PZ.III a PZ.IV by byl pro partyzány zajímavější, hlavně na Sahrani hledat vhodné lokality a upravovat vše je taky zajímavé. Snad bude "sranda".

Ještě zpět k PZ.III, tak verze A-D byly jen bojově nasazeny v letech 1939-1940, do Francie se vůbec nedostaly. 5 kusů verze B bylo v letech 1937-1938 použito na stavbu nulté série stíhače tanků StuG III, takže se ještě mrknu na nějaké podklady, jak mohla nultá série vypadat, že byl do modu přibyla i nultá série. Vlastní Stug III se začal vyrábět na podvozku E v roce 1940. Když tedy vezmu počty, tak bylo vyrobeno 10 kusů verze A, 15 kusů verze B (5 jich bylo přestavěno na StuG III), 15 kusů verze C a 30 kusů verze D.Takže suma sumárum, když odečtu podvozky Stug III, tak v září 1938 na nás Němci mohli použít celkem jen 65 tanků PZ III, více jich nebylo, přitom na druhé straně jsme měli na 300 tanků srovnatelné výzbroje, ale s lepšími parametry a poloviční váhou a menšími rozměry.Je jasné, že všechny III nemohly být nasazeny proti RČS, protože část musela být na západní hranici, pro jistotu, kdyby se Francie rozhýbala, k tomu započteme 77 kusů PZ.IV verze A-C. To nejsou potěšující počty pro německou armádu. Zkoušel jsem v ArmA misi, při které jen tři tanky mohly bránit jeden průsmyk. Když jsem nasadil určité počty techniky, které převyšovaly i reálné poměrové počty na frontě, pořád to byla jatka. Vemte si jen oblast Jindřichova Hradce. Tím směrem měla útočit 2. tanková divize. Tankový oddíl obsahoval 6 PZ.Bfw I, 28 PZI, 20 PZ II, 3-4 PZ.III a 3 PZ.IV, to byla síla tankového oddílu. Divize tehdy měla mít 3 tankové oddíly, tak začnu znovu počítat: celkově 110 tanků, 12 velitelských PZ.I, 56 PZ.I, 40 PZ II, 6-8 PZ.III a 6 .PZ.IV, naproti tamů čs. strana v té oblasti měla 12 KPÚV, a dostup 73 tanků, všechny s kanonem, takže s dělem němci mohli nasadit 12-14 tanků s dělem proti 73 čs. tanků, a 12-ti PT děly. PZ.I měl jen kulomet a jeho podvozek nedokázal projet ani "prasečími" ocásky,pokud je neprojížděl na kolmici, což by možné jen tak nebylo, když víme, že překážky nebyly stavěny kolmo k bojové línii, ale šikmu ve směrech palby. Navíc průbojné střelivo kulometů je dokázalo hravě zničit, to platí i o PZ.II, protipěchotní pekážkou by projel, ale 2 cm automatický kanon je chabou výzbrojí. Takže bych se vrátil ke hře, tak jsem si vytvořil 3 německé tankové skupiny, dosti silné, i s pěchotou, použil jsem jeden pěkný dlouhý průsmyk, ačkoliv jsem neměl jednotky postavené na jednom místě, ale v celé délce průsmyku, každý tank a pěchota dokázali zlikvidovat němecům takolik techniky a půěchoty, že do konce průsmyku nic nedorazilo, tedy když nepočítám sem tam člena posádky co se připlížil. Na konec průsmyku jsem pak vhodně dal pevnůstky vz.36 a vz.37, takže super...z průsmyku bylo jedno velké vrakoviště.
Dále, brzy poštou mi příjdou nějaké nové příručky z první republiky, tak je oscenuji a stejně jako dvě předtím i tyto dám všem k dizpozici, zadarmo, protože je to dědictví národa a vědomosti se mají rozšiřovat a za úplatu mi to připadá spíše obchodní než osvětové, tak jak to chci nabízet já. To je problém v dnešní době mnoha lidí, kteří pracují v různých KVH, že je třeba nezajímá osvětová činnost a přiblížit dobu lidem, ale i prospěchářství...bohužel, taková KVH naštěstí nemají dlouhá trvání.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Palo Palo | 16. března 2011 v 16:29 | Reagovat

Peknej panzer jo a kdy bude asi dalsi verze modu :-?

2 blackhawk blackhawk | 16. března 2011 v 17:35 | Reagovat

prosím nevite jestli se dají sehnat nejaké tanky s 2ww nebo před valečné (ruské) do army armed assault nic jsem nenasel treba takovy t28, nebo kv 1, is 3, by se šikly

3 Posel Posel | E-mail | 16. března 2011 v 19:26 | Reagovat

Opět já a tentokrát i s časem na to abych se rozepsal.

to PetrTlach: Tvá práce je parádní, je to fakt pecka. Já sám se zajímám o první republiku už řádku let a tvá modifikace konečně umožní to, co jsi správný vlastenec doposud, představoval jen ve své fantasii. Doufám, že tě nedšení neopustí, protože práce je na tom určitě jak na kostele a bude trvat dlouho, než obsáhneš většinu druhů vojsk a techniky atd... A i tak to nebude asi nikdy vše. Vzhledem, že se jedná jen o rozsáhlý konflikt několika zemí.

Je sranda, že jsi zde udělal srovnávací studii německých tanků a počty, které mohly němci  nasadit, protože i já jsme nedávno, dělal něco podaného, akorát jsem nedozvěděl o těch 5 podvozcích. Čím více se dozvídám o této době, tím více jsem přesvědčen, že zrada, které se dopustili představitelé republiky, je neodpustitelná. Vzaly nám poslední a jedinou možnost zachovat si národní hrdost. Osudný rok 1938 se s naším národem táhne a taky proto to tu teď vypadá tak, že už nikdo vládě nevěří. A někteří si uvědomí, že jsou hrdí na to, že jsou Češi, jen když náhodou vyhrajeme Olympiádu v hokeji. No trošku jsem utekl od tématu. :-?

to other: rád bych oslovil taky vás všechny, co tyto stránky navštěvujete, a poprosil o pomoc, sháním informace o liniích lehkého opevnění, které bylo vybudováno v zalesněných oblastech anebo v oblastech, kde nebyla prováděna orba (což po našem socialistickém zemědělství ani nedoufám). Jde o to, že v roce 1938 od 23. do 30. září naše armáda prováděla opevňovací práce i mezi objekty lehkého opevnění pro zpevnění obrané linie. Ty to palebné postavení, okopy, protitankové příkopy a spojovací zákopy, byly poté opuštěny a jediná šance na jejich zachování je v zalesněném prostoru. Téma mé bakalářky se zaměřuje na jejich nalezení a dokumentaci. Proto prosím, pokud víte o nějakém prostoru, který by vyhovoval podmínkám, napište mi informace. Největší zájem bych mel o oblasti v západních, jižních a severozápadních Čechách. Kontaktní email: Anthony.J.Crowley@seznam.cz ???

Jen bych se rád omluvil za rozsah svého příspěvku.Kdyby byl nevyhovující pro tyto stránky doufám, že ho autor stránek smaže. ;-)

4 Palo Palo | 17. března 2011 v 6:24 | Reagovat

Posel: Rád by pomoh ale tady u nas jsou nejpevnejsí stavbu železárny :-(  a nevidel sem tam nikdy z okna kulomet vz.37 :-)

5 bunkrolog bunkrolog | 17. března 2011 v 15:00 | Reagovat

[3]: Západní čechy a Jižní Čechy vynechej.
Tady je spousty,přímo mraky polního opevnění,okopů,apd..ale všechno začátek 50.let,a jestli tu byl někde okop vykopán před válkou mezi LO,tak ho nelze rozeznat.
Ještě k tomu úsek LO na Šumavě cca 70km,mělo aktivovat poměrně dost málo mužstva,podle výpočtů by tak akorát obsadili všechny lehké objekty,na nějakou obranu polního opevnění by tu už nebyli lidi,tak že v roce 1938 se tu moc nekopalo.

6 Posel Posel | 17. března 2011 v 19:01 | Reagovat

[5]:No já vím to, že v jižních Čechách zrovna existuje celá soustava polního opevnění z roku 1938 která ovšem není vázaná na stále opevnění a jen doplňuje prázdna místa mezi Šumavou a Doupovskými horami celé je zachováno v lesích... směřuje na "pevnostní" město Toužim.

Jinak to mužstvo netrávilo těch 7 dní v řopíkách to by ani nešlo :-), a ty ostatně trávily volný čas tím že zdokonalovaly obranou linii... v případě napadení by je zalarmovaly jednotky SOS, ty staly na hranicích... zjednodušeně

7 bunkrolog bunkrolog | 17. března 2011 v 19:35 | Reagovat

[6]: Na Šumavě to bylo trochu jinačí,teď mluvím o Úsecích od Sušic - VVP Boletice kde velká většina opevnění byla teprve ve výstavbě,v opevnění byly mezery,a ani v mezerách není žádné polní opevnění,na dobových fotkách také není žádné kolem řopíků vidět.Mezery mezi opevněním jsme procházeli podle map,kde je zakreslen plánovaný průběh LO,tam se také nic nedochovalo,jak říkám velká většina je z konce 40.let a začátku 50.let,kde začalo opevňování kvůli problémům v Berlině,tady kolem Lenory (úsek 191 Lenora) máme v systému LO,vykopananých stovky okopů,je tu i plno děr po dřevozemních úkrytech,atd..ale všechno jsou 50.léta.na Kubově Huti je situace stejná,a teď jak poznáte poválečný systém obrany od předválečného? Jistota žádná není...tož v Severních Čechách to je něco jinného.

8 Posel Posel | 18. března 2011 v 1:14 | Reagovat

[7]: jo jinak o té části železné opony už jsem taky něco slyšel, došlo tam k reaktivaci řopiků, které byli začleněny do několika fázové a hluboké obrané linie proti agresorům ze západu...

9 Petr Tlach Petr Tlach | 18. března 2011 v 12:47 | Reagovat

Posel:
není problém zaslat pasáž z příručky týkající se budování okopů. V lese se jich najde dost, na úseku K-2 Chrastava, kde bydlím zbytky okopů jsou dodnes patrné, sem tam jde poznat i střelecké průseky, protože porost je tam menší než v okolí. Zaplňování mezer ve výkopech pro objekty se najde jinak na liběchovské příčce.

10 Posel Posel | 18. března 2011 v 13:37 | Reagovat

Petr Tlach: díky,ještě by bylo fajn, kdyby někdo tušil kde by se to dalo nalézt na Chomutovské nebo Plzeňské čáře bohužel co jsem zatím našel tak všechno zničila orba nebo těžba.

Jo, aby jste pochopili proč to hledám já nejsem historik, ale Archeolog.  A můj úkol je provést zaměření a použití nedestruktivních metod. Jde o Archeologii 20. století celkem nový obor, který se teprve rozvijí, ale u nás na Katedře už se několik kolegů zabývalo fortifikacemi polního opevnění no a já mám vyhledat a srovnat opevnění, které je mezi postaveními stalého opevnění.  Bohužel jsem vázán jen na malý usek naší republiky obzvlášť západní Čechy. Bohužel nemám finanční prostředky a dostatek času, abych jezdil přes celou republiku, i když bych opravdu chtěl. :-(

11 bunkrolog bunkrolog | 18. března 2011 v 15:06 | Reagovat

[10]: Já jsem jenom narazil v jednom úseku LO u Prachatic,na krásný kamenem obložený okop,u kterého si myslím že na 100% předválečný je.
Jelikož v úseku LO. u Prachatic,který je ve vnitrozemí,se po válce reaktivovalo opevnění jen okrajově,a žádné okopy se tam nekopaly.

12 Viťa Viťa | 20. března 2011 v 9:04 | Reagovat

DOTAZ:
Odkaz na www.ulozto.cz, kde je umístěna beta verze AČSR je funkční? Opakovaně mi nejde se tam dostat. Děkuji za odpoveď.

13 Palo Palo | 20. března 2011 v 14:45 | Reagovat

měla by být

14 Palo Palo | 20. března 2011 v 14:46 | Reagovat

sice nevim jak to mysliš ale jestli ti nejde otevřit tak to budeš mit neco s Winrarem nebo 7Zkem zkus ji misto otevirani jen extrahovat

15 Viťa Viťa | 21. března 2011 v 7:03 | Reagovat

pro Palo: vůbec mi nejde se přes odkaz na těchto stránkách tam dostat, píšemi to že "explorer nemůže stránku zobrazit". Zkoušel jsem to i přes jiné prohlížeče a výsledek stejný. Vůbec se nedostanu na nabídku "otevřít či stáhnout soubor" Trvá to již delší dobu, fakt už nevím co s tím. Pokud by tě něco napadlo, dej mi tady vědět. Díky.

16 Togorot Togorot | 21. března 2011 v 15:37 | Reagovat

Posel:
Pokud to pro tebe není daleko tak se dají v pohodě najít na MOS úseku v lesích ale bývají to většinou okopy těžkého opevnění.

PetrTlach:
Chtěl bych se zeptat kdy by měla vyjít nová verze tohoto modu. Pokud už to tady někde bylo psáno tak se omlouvám ale nějak jsem to nenašel.

17 cheyen cz cheyen cz | 21. března 2011 v 17:16 | Reagovat

Mohl bych si pučit par tanku do army2 do wiking modu ?taky mam zajem o nejake flaky SDkf 7/1,4/1.

18 Petr Tlach Petr Tlach | 23. března 2011 v 10:19 | Reagovat

Bych fakt měl mod už reuploadovat, stávající co je ke stažení je fakt hnus, :-D

Viťa :
3končila platnost stahování, už to tam asi bylo rok, fakt bych to měl dát na net znovu, asi to udělám v týdnu, pořád slibuji, ale pořád ven nic nedávám, fakt jsem asi blbej..

19 Viťa Viťa | 23. března 2011 v 17:28 | Reagovat

Pro Petr Tlach
díky za zprávu, v klidu jak budeš mít čas tak to na net "prskni". ještě jednou díky. V.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama