Červenec 2011

Lehký minomet vz.17

13. července 2011 v 18:26 | Petr Tlach |  Československá technika
Jak jsem psal, pracuji na dokončení rozdělaných modelů. Dnes to je minomet vz.17, ráže 9 cm. Je to sice archaický minomet, ale v naší armádě byl hned po minometu vz.36 nejpočetnější. Nabíjel se zezadu jako dělo a měl drážkovanou hlaveň. Odpaloval se taky jak dělo. Pokud jde o nábojnici, tak byla malá a v čs. armádě existovaly 4 různé náplně, které určovaly dostřel. Oproti verzi z 1.světové války měl minomet v 30.letech právě navíc náplň číslo 4, která umožňovala dostřel místo 1100 metrů dokonce 1900 metrů. Ničivý účiněk miny byl 100 metrů.


LO vz.37 B1, B2 pro ArmA

9. července 2011 v 19:21 | Petr Tlach
Tak konečně vyšla užitená knížka "Velká kniha o malých bunkrech". To co bylo naplácáno v hromadě literatury je teď v jedné knize. Knihu jsem dostal doruky, když jsem dělal objekt B1 a B2. Na základě podkladů z knihy došlo i k několika úpravám co se týče původních objektů. Nově jsem vymodeloval třeba objekty G a F. Na základě publikace jsem je upravil. Krom objektu K3 jsem udělal i K4, což je jen zrcadlově převrácený objekt.
Až budu "klopit" objekty do ArmA II, tak tu mám jen jeden problém, pro ArmA II BIS nevydalo rozbalné modely stromů a kytek, tak objekty budou buď pusté, nebo budu muset část souboru s "kytkama" z ArmA použít v ArmA II, což možná by bylo jako pěst na oko, už z důvodu velkého posunu co se tíče propracování rostlin v ArmA II.
Znalce opevnění snad již potěším některými propracovanějšími detaily. Dveře R-239 jsem poopravil, aby vypadali jako R-239. Mříže jsem udělal taky nové - R-443. Snad je to potěšující zprávě pro znalce opevnění a lidi se blíže seznámí s naším opevněním. Střílna taky je nová. Jde to poznat již z obrázků. Periskop taky. Nic už není jen tak naznačené, ale již to vypadá, jako, že to skutečně je. Jen se omlouvám, že střílny mají jen jednu barvu a nejsou maskované. Musel bych totiž vytvářet texturu střílny pro každý objekt zvlášť. Objekty totiž jsou jako skládačka, vytvoří se jen jedna věc, která se pak kopíruje na všechny ostatní, taky u tak je mod dost velký co do stahování a tím by se ještě zvětšil.

Další Cromwelly

9. července 2011 v 19:01 | Petr Tlach |  Československá technika
Dlouho jsme zde nic nepsal, nějak jsem nestíhal, krom předchozích snímků Cromwellů jsem udělal ještě několik Cromwellů s korbou F. Měnil jsem i velitelskou věžičku, to platí u verzí 3.praporu, který byl zformován v březnu 1945. V lednu 1945 došlo na všech Cromwellech právě ke změně velitelské věžičky. Na detailech jde většinou poznat, o které se jedná období. Udělal jsem i verzi CS, což znamená blízkou ochranu, tedy Cromwell s 95 mm houfnicí.